Produkt dnia
Alkomat Alkohit X10
Alkomat Alkohit X10

406,50 zł

szt.
Alkomat Alkohit X5
Alkomat Alkohit X5

361,79 zł

szt.
Kontrola alkomatem

Zgodnie z obowiązującym prawem :

* Jeżeli zawartość alkoholu w Twojej krwi wynosi do 0,2% o (do 0,1mg/dm3   wydychanego powietrza), jesteś trzeźwy i możesz kierować pojazdem. 

* Jeżeli zawartość alkoholu w Twojej krwi wynosi od 0,2 do 0,5% o (od 0,1 do 0,25mg/dm3 wydychanego powietrza), jesteś w stanie po spożyciu alkoholu i kierując pojazdem popełniasz wykroczenie, za które w przypadku kontroli drogowej skierowany zostanie wniosek o ukaranie do Sądu Grodzkiego.

* Jeżeli zawartość alkoholu w Twojej krwi przekracza 0,5% o (0,25 mg/dm3 wydychanego powietrza), jesteś w stanie nietrzeźwości i kierując w tym stanie pojazdem stajesz się przestępcą, ponieważ w przypadku kontroli drogowej zostanie na Ciebie sporządzony akt oskarżenia i skierowany do Sądu.

  * Jeżeli w czasie kontroli policjant (np. przy pomocy testu) stwierdzi w Twoim organiźmie obecność środków podobnie działających jak alkohol (np. znikoma ilość niektórych środków narkotycznych), a badający Cię lekarz nie  stwierdzi wpływu tych środków na działanie Twojego ośrodkowego układu nerwowego, kierując pojazdem popełniasz wykroczenie i sprawa trafia do Sądu Grodzkiego.

* Jeżeli w czasie kontroli drogowej stwierdzone zostanie, że w Twoim organizmie są środki odurzające i mają one wpływ na działanie Twojego ośrodkowego układu nerwowego popełniłeś przestępstwo i odpowiesz za nie przed Sądem.

---------------------------------------------------------------------------------  

Czy pracodawca ma prawo robić wyrywkowe badania pracowników przy użyciu alkomatu, czy też musi mieć uzasadnione podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu ?

Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii poddawania pracownika badaniu alkomatem, jednak pracodawca może obowiązek poddania się badaniu trzeźwości wprowadzić do przepisów regulaminu pracy, który obowiązuje w kierowanym przez niego zakładzie pracy. Na przykład, może to nastąpić w sytuacji uzasadnionego podejrzenia stawienia się pracownika do pracy w stanie nietrzeźwości. Wyciągnięcie negatywnych konsekwencji czy to w postaci zastosowania kary porządkowej, czy rozwiązania umowy o pracę, zależy od decyzji pracodawcy i od obiektywnej oceny danego zachowania pracownika. W każdym przypadku musi on jednak pamiętać o możliwości stosowania takich konsekwencji jedynie w sytuacjach uzasadnionych. Zarówno bowiem stosowanie kar porządkowych jak i samo rozwiązanie umowy, podlega kontroli sądowej w drodze rozpatrywania odwołania złożonego przez pracownika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl