Produkt dnia
Alkomat Alkohit X10
Alkomat Alkohit X10

406,50 zł

szt.
Alkomat Alkohit X5
Alkomat Alkohit X5

361,79 zł

szt.
Kalibracja alkomatu policyjnego

Kalibracja alkomatów policyjnych jest procesem "ustawiającym" wewnętrzne oprogramowanie testera tak, aby prawidłowo, tj. z jak najmniejszym błędem, odczytywał wartość pobranej próbki powietrza.
Wykonywana jest przy użyciu specjalistycznego sprzętu tzw. symulatorów BAC, dzięki którym można podać do urządzenia próbkę powietrza o odpowiednio zadanych parametrach (sile przepływu, temperaturze oraz stałym stężeniu alkoholu) zbliżonych od parametrów próbki pobieranej w trakcie wykonywania "normalnego" badania.
W procesie kalibracji alkomatu policyjnego próbki o zadanym, stałym stężeniu alkoholu podawane są do urządzenia pracującego w tzw. trybie serwisowym. Efektem tego działania jest wyznaczenie "prawidłowej odpowiedzi" układu pomiarowego na wielkości stężenia pobranych próbek wzorcowych.

CZĘSTOTLIWOŚĆ KALIBRACJI
ALKOMATÓW POLICYJNYCH
Dokładność wskazań każdego alkomatu policyjnego może obniżać się w trakcie normalnego procesu użytkowania. Aby zapewnić prawidłowy pomiar testera powinien być on, co pewien czas kalibrowany. Częstotliwość kalibracji urządzenia zależy od: typu alkomatu i zastosowanego w nim sensora, intensywności jego wykorzystywania, ilość przeprowadzanych prób, sposobu użytkowania, warunków przechowywania itp.
Dzięki regularnej kalibracji możecie być Państwo pewni, że wskazania alkomatu policyjnego którym się posługujecie są prawidłowe, niezależnie od tego, kiedy urządzenie było kupione.

Błędne wskazania Alkomat policyjny to czułe i profesjonalne urządzenie, na które wpływ ma np. temperatura ciała badanego! Wzrost temperatury ciała o jeden stopień Celsjusza (do temp. 37,6st.C) powoduje że wykazana zawartość alkoholu jest wyższa o ok. 7 proc. niż u osoby o tej samej zawartości alkoholu, a normalnej temperaturze ciała. Podobny, choć odwrotny, wpływ na pomiar ma szybkość oddechu badanego. Osoba poddana przed badaniem wysiłkowi, wykaże zmniejszoną niż rzeczywista zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wiele substancji, jeśli organizm jest wystawiony na ich działanie przez dłuższy czas, może wpływać negatywnie na odczyt alkomatu - są to między innymi: farby olejne, rozpuszczalniki, benzyna, celuloid, dym papierosowy i in. Płyny do płukania ust zawierają najczęściej alkohol, który pozostając w jamie ustnej prowadzi do nie wymiernie wysokich odczytów.

Alkohol w jamie ustnej

Jednym z najczęstszych powodów niedokładnego pomiaru jest obecność alkoholu w ustach. Oprogramowanie alkomatu policyjnego zakłada, że alkohol które jest do niego wdmuchiwany wraz z powietrzem, pochodzi z płuc. Oczywiście jest możliwe, ze w rzeczywistości alkohol pochodzi z ust, żołądka czy gardła. Najczęstszym powodem jest fakt, że alkohol u osoby badanej został niedawno skonsumowany. Warunkiem dokładnego badania jest oddanie pomiaru po ok. 20 minutach od spożycia, w tym czasie alkohol znajdujący się w jamie ustnej zostaje wchłonięty. Dokonywanie pomiaru przed wchłonięciem alkoholu z jamy ustnej, nie tylko prowadzi do fałszywego odczytu, ale i grozi uszkodzeniem alkomatu policyjnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl