Produkt dnia
Alkomat Alkohit X10
Alkomat Alkohit X10

406,50 zł

szt.
Alkomat Alkohit X5
Alkomat Alkohit X5

361,79 zł

szt.
Alkomat cena - Od czego zależy cena alkomatu policyjnego?

Alkomat cena - Od czego zależy cena alkomatu policyjnego?

Dlaczego alkomaty policyjne różnią się od siebie ceną? Co ma wpływ na to w jakiej cenie zakupimy dany alkomat?

Tanie, ale czy dobre? – o cenach alkomatów

Jak każdy produkt, tak i alkomaty obecne w dzisiejszych czasach na rynku, mogą występować w niezwykle dużej rozpiętości cenowej jak i jakościowej. Dość powiedzieć, że kilka lat temu, jeden z czołowych polityków, planując wprowadzenie nakazu wożenia alkomatów w każdym samochodzie wspominał o tym, że można je kupić już za 10 złotych. Czy aby na pewno?

Alkomat alkomatowi nierówny.

Nadeszła ta wiekopomna chwila, postanowiliśmy dołączyć do grona odpowiedzialnych kierowców, którzy zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, badają się na obecność alkoholu, mając świadomość tego, że zakrapiane przyjęcie może dawać skutki jeszcze na drugi dzień. Zazwyczaj wybierając alkomat, cena stanowi główną myśl przewodnią naszego procesu decyzyjnego. Czy słusznie? Bynajmniej. Wielokrotne testy wykazały, że tanie alkomaty często podają zupełnie różne wyniki od tych certyfikowanych, za które zapłacić należy nieco więcej.

Czym w zasadzie takie alkomaty się różnią? Przede wszystkim tym, co badają. Podczas gdy solidny alkomat policyjny, bądź inny posiadający odpowiedni certyfikat, będzie sprawdzał szczegółowo poziom alkoholu w naszej krwi (co jest ważne w kontekście przepisów o ruchu drogowym) – tani, za przysłowiowe dziesięć złotych, powie nam jedynie, czy w naszej krwi jest jakiekolwiek stężenie alkoholu. Jest to jednak informacja mało dokładna.

Różnice w skuteczności w zależności od ceny alkomatu.

Skąd bierze się rozpiętość w wynikach badań na obecność alkoholu we krwi? Przede wszystkim z jakości czujników, które zostały zaprojektowane z myślą o nich. I tak – jeśli detektor (półprzewodnikowy lub chemiczny) jest kiepskiej jakości – wynik będzie niedokładny. Różnica na poziomie 0,3 promila jest na tyle duża, że może decydować o naszym „być albo nie być”. Stąd też, warto zauważyć, że w dłuższej perspektywie oszczędzanie na takim alkomacie niespecjalnie się opłaca.

Czy zawsze kupując alkomat cena narzędzia powinna być wysoka? Niekoniecznie. Zdarza się, że sprzęty wyposażone są w rozwiązania mające charakter zbędnych gadżetów, które w żaden sposób nie wpływają na jakość pracy alkomatu a jedynie za pomocą odpowiedniego marketingu pozwalają na zwiększenie ceny. Stąd też zwracajmy uwagę raczej nie na to, czy alkomat posiada termometr, ładowarki i inne tego typu cudeńka, a raczej kiedy został skalibrowany, jakie certyfikaty posiada i gdzie oraz przez kogo został atestowany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl